Mi-24 Hind pohledem modeláře - modely
MODELY V MĚŘÍTKU 1/72

REVELL

Revell
stavebnice:Mil Mi-24 Hind-D "TIGERMEET
počet součástek:122 + 11 průhledných
povrch:pozitivní
obtisky:1x Mi-24 D ev.č. 4011 "TYGR"
51.vrtulníkový pluk Dr.E.Beneše, Prostějov
Display Team, České vojenské letectvo, květen 1994


Stavebnice obsahuje výlisky ITALERI , které dělají pěkný dojem. Model je možné postavit s otevřenými dveřmi pilotních kabin, vybavení jejich interiérů lze použít jako základ k modelovému ztvárnění. Horší je, že model je asi o 6 mm kratší (délka chybí ocasnímu nosníku). Drobných nepřesností najdeme víc, ale mezi ty výraznější patří asi o 8 mm větší rozpětí křídel a špatný sklon kýlové plochy. Největší slabinou modelu je rotor, kterému chybí na průměru asi 18 mm a hlavně je znázorněn s opačným směrem otáčení, než odpovídá skutečnosti. Špatný tvar má anténa naváděcího systému pod přídí vlevo.
HASEGAWA

Hasegawa
stavebnice:Mil Mi-24 HIND-D
počet součástek:149 + 6 průhledných + 3 lepty
povrch:negativní, jemný
obtisky:1x SSSR - žlutá 23


Jde asi o nejlepší stavebnici Mi-24, ale ani ta není bez chyb.Trup je kratší asi o 8 mm hlavně v oblasti ocasního nosníku a částečně i pilotních kabin, rotoru chybí asi 6 mm na průměru. Interier je vymyšlený a je třeba jej vyrobit nový podle dostupných podkladů. Protitankové rakety 9M17P jsou delší o 2 mm a jejich povrchové detaily je třeba opravit.
BÍLEK

Bílek
stavebnice:Mi-24 HIND D/E Mi-24V (D)
počet součástek:122 + 11 průhledných
povrch:pozitivní
obtisky:1x Mi-24 D z Prostějova (se žraločí tlamou)
1x Mi-24 V z Plzně-Bory


Jde o stejné výlisky, jako v případě výše uvedeného modelu Revell., t.zn. ITALERI. Firma Bílek model prodává v jednoduchém obalu s přiloženými obtisky strojů dřívějšího československého letectva.

DALŠÍ MODELY

AIRFIX vyrábí model, který byl na trhu první, což je však bohužel patrné i na jeho přesnosti. Koupit lze i originální model ITALERI. Model ESCI je velmi pěkný, má negativně vyznačenou paneláž a kvalitou se blíží modelu Hasegawa.

DOPLŇKY

interier      
PAVLA MODELS vyrábí v měřítku 1/72 velmi pěkný resinový set, určený jako doplněk ke stavebnicím Mi-24D. Sada je balena do tří igelitových sáčků, které jsou spojeny a podloženy kartonem, nesoucím jednoduchý návod ke zbarvení jednotlivých součástek. V anglické části je matoucí informace o vystřelovacích sedadlech, kterými pochopitelně vrtulník vybaven není!
Vlastním obsahem soupravy je kompletní maketa interiéru obou pilotních prostorů včetně sedaček, kompletní prostor pro výsadek včetně dveří (otevřených i zavřených). Hodit se budou i nová kola hlavního podvozku.
Připomínka na závěr. Sada není nijak levnou záležitostí a výrobce by se měl zamyslet nad možností balit ji do jiného typu obalu - do krabičky. Pak by se možná nestalo to, co se přihodilo v mém případě, kdy několik drobných dílů nepřežilo k mé lítosti dopravu péčí České pošty.

sedačky A+V MODEL nabízí jako doplněk odlévaný z bílého kovu 2 kusy maket sedadel pro Mi-24
zpět
Zpět